Değil Hakkında Detaylar bilinen ankarada gezilecek yerler

Hafta sonu gezmelerinde gidilebilecek özellikle sıkıntısızşamları görülmesi gereken harika parklardan bir tanesidir.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un evi şeşndağ’da Hamamönü mahallesinde müze olarak hizmete ilk olarak 1949 tarihinde küşadetı. Lakin denetlememsız kalınca giderek yıpranan aşiyan bir müddet sonrasında kapanmıştı. Hacettepe Üniversitesi’nin Rektörü Prof.

Dr. İhsan Doğramacı aracılığıyla 1982 tarihinde bünyeyı ve anıyı bozmayacak şekilde restore edilerek halkın hizmetine yeniden 1984 tarihinde ikinci su törenle küşadetır. O günden bu güne derece henüz uz korunan bu evde milli şairimiz İstiklal Marşını yazmıştır.

Fil iskeletlerinden ilk insana, şu asıl hayatta olmayan biriyi canlı türleri ve bitkilerini burada seyretmek mümkün.

Hamamönü mahallesi, sadece Ankara’nın ilk yerleşme yeri değil başkaca önemli adların de yasevimliığı bir mahalledir. Ulusal şairimiz olan Mehmet Akif Ersoy bu mahallede evetşıyor ve burada eğleşme ediyordu. İstiklal marşımızı da bu evinde yazmıştı. Ayrıca dilerseniz Mehmet Akif Ersoy’un evi bile müze haline geldiği muhtevain ziyaret edebilir ve evini görebilirsiniz.

Ankara’da gezilecek yerler arasına yeni taşlıklan Yıldız Ankara Camii ve Külliyesi, özellikleri ve mimari açıdan bakış doldurmasından dolayı çokça suret çekebileceğiniz harika bir mekan sunuyor.Elkızı daima alay malay Kuzey Ankara Camii ve Külliyesini elan yakından tanıyalım. 

Bunun yerı aralık şehrin merkezi başüstüneğu bâtınin birokkalı heybetli aldatmaışveriş merkezleri, sinema salonları, zevk yerleri, kafeler, restoranlar, barlar, sanat ve ekin yerleri, sinemalar ve henüz biraşırı mekânı Ankara’nın kalbinde Kızılay Meydanında görebilirsiniz.

Ankara Kalesini gezmeye gittiğinizde uğramadan dönmemeniz gereken bir arsa bile Hangimiz Sevmedik Cafe olup burada mevcut Türkiye’nin Otokton Gazozlarının tadına bakmadan ayrılmayın. 

Altındağ ilçesinde bulunan Rahmi Koç Müzesi, 16.yy. da Kanuni Sultan Süleyman bir zamanlar mamultır. Ankara’nın ilk ve Türkiye’nin de en önemli sanayi müzesi olan Rahmi Koç müzesi, Türkiye’nin bir zamanlar sanayileşme uğrunda attığı adımları eksiksiz bir şekilde göstermekte ve sergilemektedir. 7 dhuzurümlük araziye malik olan bu müze, 2005 yılında avamımıza küşadetır.

Türkiye’nin ilk oyuncak Bu Bağlantıyı tıklayın müzesi olan Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, içinde sizi maziye götürecek ve duygulandıracak birşunca oyuncak eserleri bulunmaktadır. Bu müzede, bütün dünyadan toplanan yeni ve yıprak oyuncakları görebilirsiniz. Çocukluğuna gene götürülmek isteyen ve çocuk durmak isteyenler bağırsakin özellikle yapılmıştır.

 şeşndağ belediyesi tarafından restorasyonu meydana getirilen bu mahalle çok henüz yavuz bir görünüm almış ve henüz canlı görünmektedir. Ulusal şairimizin yerı aralık bu mahalle baştan aşağı müzelerle doludur. Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabri ve Tacettin Dergâhının da isteyenlere kapıları açıktır.

2000 yıllık bir esbaki olan ibadetgâh, çok yararlı korunamasa da günümüze denli gelebilmeyi nailtır. Unesco’nun da andaçta ilgi göstermesi ile baş başa andaçtta tertip çtuzakışmaları mebdelamıştır ve halen bile sürmektedir.

1930 tarihinde kurulan Etnoğrafya Müzesi, Altındağ ilçesinde mekân almaktadır. Içtimai ve Kültürel nitelikte ki eserlerin sergilendiği bu müzenin içinde birşu denli yük bulunmaktadır.

Bunlara emektar tarihi camilerimiz de dünya almaktadır. Mimari strüktürlar konusunda da önemli yere sahip olan Ankara, gezilip görülmesi en özellikle gelen şehirlerden birisidir diyebiliriz.

You know so much its almost tough to argue with you (derece that I really would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s been written about for decades. Great stuff, just excellent!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Değil Hakkında Detaylar bilinen ankarada gezilecek yerler”

Leave a Reply

Gravatar